THE 5-SECOND TRICK FOR PLAMKA ZOLTA

The 5-Second Trick For plamka zolta

The 5-Second Trick For plamka zolta

Blog Article

skutki uboczne przyjmowania niektórych leków – zaobserwowano większą częstość choroby u pacjentów stosujących leki tj.: chlorochina, fenotiazyny.

Jeśli nie jesteśmy w stanie spożywać wystarczającej ilości tej witaminy wraz z codziennymi posiłkami, to warto sięgnąć po suplementację i z jej pomocą zadbać o jakość wzroku.

mroczka centralnego, zaburzeń widzenia barw. Takie objawy występują m.in. w zwyrodnieniu plamki żółtej (choroba autoimmunologiczna pojawiająca się najczęściej u ludzi w starszym wieku), zakrzepie żyły albo tętnicy środkowej siatkówki oraz retinopatii.

W centralnej części siatki zlokalizowany jest here punkt, na którym koncentruje się wzrok. Jeżeli podczas wykonywania testu widziany obraz wydaje się być zniekształcony, niewyraźny lub przesłaniają go ciemne plamy, świadczy to o uszkodzeniu plamki żółtej i jest sygnałem, że należy skonsultować się z okulistą.

Choroba polega na tworzeniu się nowych patologicznych naczyń krwionośnych oraz ucieczkę składników morfotycznych i białek poza już istniejące naczynia. Oba procesy powodują proces zapalny i powstawanie druz[four][3].

Dowiedz się więcej Soczewki jednoogniskowe – najczęściej stosowane soczewki okularowe. Dowiedz się więcej

Rozwój zwyrodnienia plamki żółtej może zostać zahamowany poprzez wprowadzenie do codziennej diety produktów bogatych w witaminy i inne składniki odżywcze.

Niekorzystne czynniki zwiększające ryzyko zwyrodnienia to palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krążenia, podwyższony poziom cholesterolu oraz otyłość. Wymienia się tu również przewleką ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.

Dieta na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) zakłada spożywanie wystarczającej ilości składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania naszych oczu. Wprowadzając do codziennych posiłków produkty zawierające wysokie stężenie witamin i minerałów, możemy opóźnić proces starzenia gałki ocznej i zmniejszyć ryzyko rozwoju powikłań w obrębie żółtej plamki w naszym oku.

Pomimo tego, iż plamka żółta stanowi niewielki fragment całej siatkówki, jest ona bardziej czuła na odbiór szczegółów postrzeganego obrazu, niż pozostała jej część, zwana obwodową.

Potwierdzono jednak, że czynnikami podnoszącymi ryzyko zachorowania są dieta uboga w antyoksydanty, otyłość, tryb życia wymagający częstego kontaktu z promieniami słonecznymi, nadciśnienie i palenie papierosów.

Profilaktyka Najprawdopodobniej nie sposób zapobiec stożkowi rogówki, ponieważ choroba zdaje się mieć podłoże genetyczne.

Można jednak podejmować pewne działania, aby uniknąć skutków zeza, takich jak wady wzroku. Niemowlęta i małe dzieci powinny być regularnie badane pod kątem zeza, aby jak najszybciej wdrożyć ewentualne leczenie.

Report this page